Érdekegyeztetés
Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fóruma (VKF)
A VKF egy olyan egyeztető, szervezői fórum, ahol 3 oldal képviselteti magát:
- a kormány
- a munkavállalók képviselői
- és a munkáltatók képviselői
Lényege, hogy biztosítsa a 3 oldal folyamatos konzultációját a vitás kérdésekben. Célja a 3 oldal szándékainak egyeztetése, javaslatok megvitatása, és előkészítése, megállapodások előkészítése, és minden olyan információ cseréje, ami a hazai munka világát érinti.
A szervezet a Nemzeti Gazdasági és Társadalmi Tanács (NGTT) mellett, a szűken vett versenyszférát közvetlenül érintő gazdasági tárgyú kormányzati döntések előkészítésében közreműködő háromoldalú konzultatív, javaslattevő és véleményező fórum. Az NGTT hatás- és feladatköreit nem érinti az új fórum működése.
Bizonyos kérdésekben kevesebb ember zárt ajtók mögött hatékonyabban tud tárgyalni és megegyezni, ezért is szorgalmazták a versenyszféra külön érdekegyeztető fórumát. Azért is lehet hatékonyabb a VKF-en belüli érdekegyeztetés, mert ennek a kormány is tagja, míg az NGTT-ben csak megfigyelő.
A szervezet tagjai között van:
- Magyarország Kormánya
- A munkaadó oldal képviseletében:
- az Általános Fogyasztási Szövetkezetek és Kereskedelmi Társaságok Országos Szövetsége (ÁFEOSZ-Coop Szövetség, KÉSZ),
- valamint Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetsége (MGYOSZ)
- a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ)
- Szakszervezeti oldalról:
- a Magyar Szakszervezeti Szövetség (MASZSZ),
- a Független Szakszervezetek Demokratikus Ligája (LIGA)
- és a Munkástanácsok Országos Szövetsége.
Az új fórum a megállapodás szerint legalább félévente tart testületi üléseket, amelyeket a miniszterelnök vezet. Szükség szerint azonban gyakrabban is összehívható - ülései azonban nem nyilvánosak. A VKF állandó bizottsága a Monitoring Bizottság, amely szintén szükség szerint, de legalább kéthavonta összeül, elnöke pedig a foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkár, de a kormány részéről tagjai az adóügyekért, a költségvetésért felelős helyettes államtitkárok is.
A megállapodás szerint a VKF tagjai konzultálhatnak és egyeztethetnek:
- a versenyszférát érintő foglalkoztatáspolitikai, munkaerő-piaci, és a jövedelmek alakulásával kapcsolatos kormányzati szabályozási koncepciókról,
- a kötelező bérelemek alakulásáról (minimálbér, garantált bérminimum, bérajánlás),
- munkajogi, szakképzési, munkavédelmi, valamint a munkavégzéshez kapcsolódó, illetve a munkavégzés alapján járó pénzbeli ellátásokkal - mint a társadalombiztosítási, nyugellátási, vagy álláskeresési ellátások - kapcsolatos jogszabályok tervezeteiről,
- illetve a tervezett kormányzati intézkedésekről.
- Emellett minden egyéb, a versenyszféra munkaadóinak és munkavállalóinak gazdasági, vagy szociális helyzetét közvetlenül érintő kérdésekről is, amelyek megtárgyalását szükségesnek tartják a tagok (pl. kamarai törvény, egykulcsos adó, vagy az új Munka törvénykönyvét hatályba léptető és átmeneti rendelkezések.).